Flexsteel Finley Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
Description
Simplicity and elegance combine in a sophisticated silhouette with the Finley loveseat. Featuring a distinctive profile with sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, this stationary design is an elegant statement for any home. The semi-attached back and removable, rearrangeable seat cushions make it easy to clean and maintain your loveseat. Complete with our included accent pillows to elevate the look. This stately frame sits on sleek, square-tapered legs and is available in hundreds of fabric options to suit your style.
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 40.70 |
| Carton Weight | 118 lb |
| Product Weight | 118 lb |
Additional information
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 60 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery


Reviews
There are no reviews yet.