Flexsteel Catalina Power Reclining Loveseat – Leather
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
Description
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power reclining loveseat with power headrests. Easily recline back, adjust the headrest, and unwind in either seat with the touch of a button in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 41.90 |
| Carton Weight | 199 lb |
| Product Weight | 199 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 60 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery


Reviews
There are no reviews yet.