Flexsteel Thornton Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
Description
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton ottoman. Tapered block legs and a welt-corded trim make it the ideal piece to rest tired legs. Offered in your choice of fabric, this ottoman pairs perfectly with the rest of the Thornton group.
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 9.20 |
| Carton Weight | 30 lb |
| Product Weight | 30 lb |
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery


Reviews
There are no reviews yet.