Flexsteel Collins Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
Description
Clean lines and ultra-comfy seats will make you want to lounge a little longer on our Collins sofa. Generous in scale to offer up plenty of room to relax, Collins is distinguished by large, lofty cushions and wide track arms that sit on bold block legs for a timeless, casual look that begs you to curl up and get comfortable. Offered in your choice of upholstery and finishes, this sofa can be customized to suit your personal style.
Product Details
| Collection | Collins |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 64.40 |
| Carton Weight | 185 lb |
| Product Weight | 185 lb |
Additional information
| Weight | 185 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 89 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery


Reviews
There are no reviews yet.