Flexsteel Linden Power Recliner
Description
Enjoy the ultimate in ergonomics with this power recliner with power headrest and lumbar. The plush, divided back cushion supports the back while the padded track arms showcase an eye-catching cross-stitch detail. Independently adjust the recline, headrest and lumbar for a customized sit. Further your comfort with Zero Gravity recline technology that reduces the forces of gravity on your body, improving circulation and relieving pressure from your spine. And with a steel spring system at the heart of the seat, this leather recliner is designed to last.
Product Details
| Collection | Linden |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 25.754 |
| Carton Weight | 149.000 lb |
| Product Weight | 149 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 149 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 41 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Linden |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery


Reviews
There are no reviews yet.