Flexsteel Chip Fabric Rocking Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
Description
Chip offers extreme comfort in a simple, smartly scaled frame. Its overstuffed back cushions and high-density seat cushion begs you to sit down and stay awhile. This recliner is sure to be a great addition to your any living area with its traditional look and inviting design. Rock back and forth while relaxing, or smoothly recline from an upright to a fully reclined position.
Product Details
| Collection | Chip |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 110 lb |
| Product Weight | 110 lb |
Additional information
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Chip |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery


Reviews
There are no reviews yet.